Prokletí unilateralismu

Pochopení Spojených států, že válka v Iráku je prohrána, představuje možná nejvýznamnější milník mezinárodní politiky v roce 2006. Doba amerického unilateralismu objektivně skončila. A pouze budoucnost napoví, zda americká zahraniční politika bude tuto skutečnost reflektovat.

Bohužel to zároveň znamená, že se promrhala jedinečná příležitost. Pouze USA – díky vší své síle a pocitu vyššího poslání – totiž byly schopny nastolit na počátku 21. století nový světový řád. Aby toho však dosáhly, musely by podřídit svou moc snaze vytvořit nový pořádek, podobně jako to učinily na sklonku druhé světové války v roce 1945. Místo toho podlehla Amerika vábení unilateralismu.

Národní velikost určité světové mocnosti vždy pramení z její schopnosti utvářet svět. Pokud na to velká mocnost zapomene nebo ztratí schopnost podle toho jednat, začne upadat. Nabízí se lákavá myšlenka, že velký soupeř Ameriky z dob studené války, Sovětský svaz, zanechal svým náhlým rozpadem přesně před 15 lety Americe trojského koně – danajský dar unilateralismu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/nnKaIa9/cs;