Kultura podnikání

Vlády po celém světě chtějí podporovat podnikání. A třebaže většina nově založených podniků nikdy nedosáhne žádného zvláštního významu, každá malá firma je experimentem a značný počet experimentů je nezbytnou podmínkou občasného vzniku firmy, která dokáže proměnit ekonomiku země – či dokonce dosáhnout mezinárodní důležitosti. Stručně řečeno je podnikání inkubátorem, jenž představuje nezbytný předpoklad dlouhodobého ekonomického úspěchu.

Při vysvětlování výkyvů v úrovni podnikání v jednotlivých zemích se dnes věnuje značná pozornost rozdílům v přístupu a politice v celostátním měřítku. Podstatné rozdíly však existují také v úrovni podnikání uvnitř jednotlivých zemí. Lidé ze Šanghaje jsou prý podnikavější než lidé v Pekingu. Lidé v ukrajinském městě Cherson mají podnikavějšího ducha než lidé z Kyjeva.

Ve své nedávné studii ukazují Mariassunta Giannettiová a Andrej Simonov ze Stockholmské ekonomické fakulty velikost rozdílů v úrovni podnikání mezi švédskými samosprávnými obcemi. Podnikatele přitom definují jako občany, kteří vykazují příjem ze společnosti, již ovládají a v níž přinejmenším na částečný úvazek pracují. Zjistili, že podíl podnikatelů na celkové populaci se ve 289 sledovaných samosprávných obcích značně liší a pohybuje se v rozmezí od 1,5% po 18,5%.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/2qq1btkcs