Cena za nerovnost pohlaví

Pracující ženy po celém světě si už dlouho stěžují na nespravedlnost plynoucí z faktu, že pobírají nižší mzdu než muži. Mzdové rozdíly mezi muži a ženami však nejsou pouze nespravedlivé. Jsou i ekonomicky škodlivé.

Ekonomové z Mezinárodního měnového fondu spočítali, že „genderová propast“ stojí svět kvůli nižšímu hospodářskému růstu miliardy dolarů ročně. Průřezový výzkum provedený ve 40 chudých i bohatých zemích ukazuje, že existuje silný vzájemný vztah mezi hospodářským a společenským postavením žen a celkovým ekonomickým růstem. Nedostatek vzdělání, zdravotní péče a ekonomických i společenských příležitostí pro ženy – a to jak absolutně, tak i v porovnání s muži – zpomaluje hospodářský růst. A hospodářský růst naopak zlepšuje podřízené postavení žen.

Ve zprávě Stav dětí ve světě 2007 uvádí organizace UNICEF, že rovnost pohlaví přináší hned dvojí výhodu: zdravé a vzdělané ženy vychovávají zdravé a vzdělané děti. Podle UNICEF cítí ženy větší zodpovědnost za chod domácnosti než muži a utrácejí více peněz za potraviny, léky a vzdělávání dětí. To, co však UNICEF navrhuje jako řešení pro rozvojové země – totiž aby se zodpovědnost za chod domácnosti a výchovu dětí přesunula na ženy –, je však ve skutečnosti příčinou problému.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/42monoi/cs;