5

Uchvácený syrský boj

LONDÝN – S postupem občanské války v Sýrii začaly být názory Západu na vyzbrojování opozice stále zmatenější, což odráží sílící chaos přímo v terénu. Režim prezidenta Bašára Asada sice zůstává zlovolný a tyranský a motivy některých jeho odpůrců zůstávají altruistické, avšak syrský konflikt už nelze definovat jednoduše jako boj dobra proti zlu.

Od roku 2011, kdy se pokojných protestů zmocnili extremisté, neexistuje žádná jednotná a vlastenecká syrská opozice. Některé opoziční taktické postupy jsou stejně brutální jako metody syrského režimu. Organizace spojených národů odhaduje, že za poslední dva roky bojů zahynulo 15 000 příslušníků bezpečnostních složek, 10 000 členů opozice a 45 000 civilistů. A OSN odsoudila radikální ozbrojené skupiny – které dnes představují většinu bojovníků v Sýrii – za vraždy, únosy, mučení, útoky, korupci a využívání dětských vojáků.

Sýrii zachvacuje chaos a svět neví, co si má myslet. Předseda amerického sboru náčelníků štábů Martin Dempsey přiznal, že Spojené státy postrádají jasný obrázek o situaci v Sýrii.

Zvláštní vyslanec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdar Brahímí uvádí, že se opoziční síly skládají z příslušníků 38 národností. Většinu jich dnes představují džihádističtí bojovníci napojení na al-Káidu. Britské ministerstvo vnitra varovalo, že stovky britských a jiných evropských muslimů bojujících v Sýrii po boku vzbouřeneckých skupin s vazbami na al-Káidu by se mohlo vrátit domů a provádět teroristické útoky.