0

Důsledky korejského extremismu

SOUL – Korejský poloostrov znovu zažívá jedno ze svých periodických vzedmutí extremismu, tentokrát v podobě sebevraždy bývalého jihokorejského prezidenta Ro Mu-hjona dne 22. května a druhého testu jaderného zařízení Severní Koreou. Ro Mu-hjonova sebevražda je tragédií pro jeho rodinu a národní ostudou, zatímco jaderný výbuch severokorejského vůdce Kim Čong-ila se podobá spíše vzplanutí hněvu, které však může mít strašlivé důsledky pro obě Koreje i pro celý svět.

Severokorejská bomba, jejíž velikost se odhaduje na čtyři kilotuny, se ani zdaleka nevyrovná patnácti- až jednadvacetikilotunovým atomovým bombám, které Spojené státy shodily před 64 lety na Japonsko. Tento chvástavý Kim Čong-ilův pokus připomíná Korejcům spíše žábu z  Ezopových bajek , která se nafukovala, aby byla velká jako vůl.

Přesto není severokorejská výbojnost navzdory celému světu naprostým šílenstvím. Jde spíše o vedlejší produkt akutních obav režimu z vlastního krachu.

Jako Korejec vždy žasnu nad korejským extremismem. Kde jinde na světě najdete izolovanější, sešikovanější a militarizovanější dynastickou mutaci komunistického totalitního systému, než jaká existuje v Severní Koreji? Kde jinde na světě najdete nukleárně ozbrojeného a raketami se ohánějícího šejdíře, jako je Kim Čong-il? Existuje snad jiná země, kde v posledních 61 letech vládli pouze otec a syn jako dva polobozi?