Nadcházející summit v St. Putinsburgu

Počátkem léta, kdy „bílé noci“ zalévají carské paláce a široké třídy světlem, je St. Petersburg nádherné místo. Není tedy divu, že ruský prezident Vladimir Putin rád klade své rodné město na odiv.

Před třemi lety během 300. výročí založení tohoto carského hlavního města zde Putin hostil přibližně 40 hlav států, od George W. Bushe a Gerharda Schrödera až po běloruského diktátora Alexandra Lukašenka a turkménského prezidenta Saparmyrata Nijazova, který se stylizuje do role „Turkmenbašiho“ neboli otce všech Turkmenů. Bojovníci za lidská práva tehdy zpochybňovali, zda je moudré hlásit se k vedoucímu představiteli stále autoritářštějšího Ruska. Přesto se Putinovi podařilo oslavit svou spolupráci s Evropou při odporu proti válce v Iráku, přimět USA, aby to překously, a současně se před místními přisluhovači ukázat jako uznávaný světový vůdce.

Letos v létě možná St. Petersburg (který místní vtipálkové přejmenovali na „St. Putinsburg”) zažije obdobné představení: Rusko bude poprvé předsedat summitu skupiny G8, a to navzdory rostoucímu autoritářství, pokračující krvavé válce v Čečensku a nejnověji i podpoře íránského jaderného programu.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/4P46XZhcs