Nadcházející věk finanční automatizace

PRINCETON – Veřejná debata, zejména během hospodářských krizí, se soustřeďuje na statistiky růstu, které se staly jakousi stupnicí horečky na teploměru. Odečtené hodnoty jsou ale nespolehlivé a neustále se mění, což statistiky pobízí k úvahám o jiných způsobech měření velice rozmanitých plodů ekonomiky. Konkrétně teď nově revidovaná data zpochybnila ekonomický záběr a úlohu finančních služeb.

Koncem července americký Úřad ekonomických analýz zveřejnil revidované údaje o americkém HDP, které se vracejí až do roku 1929. Hlavním důsledkem byla demonstrace toho, že HDP kolísá víc, než se dřív předpokládalo.

V příznivých fázích ekonomika rostla rychleji a během poklesů se propadala strměji. Roční tempo růstu v letech 1997 až 2008 nebylo 2,7 %, nýbrž 2,8 %. V roce 2008 se zase toto číslo propadlo na 0,4 %, nikoli na 1,1 %, jak se dříve předpokládalo. Zhroucení HDP v prvním čtvrtletí roku 2009 bylo také výraznější, než se dříve myslelo.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/aKDYlA0/cs;