http://prosyn.org/lLkFP1O/cs;
New Comment
Email this piece to a friend
Contact us
Please select an option
- Secure publication rights
- Submit a commentary for publication
- Website help
- Careers
- Advertise with us
- Feedback/general inquiries
- Education Subscriptions
- Corporate Subscriptions
Please wait, fetching the form
Please wait, fetching the form
Please wait, fetching the form
Please wait, fetching the form
Please wait, fetching the form
Please wait, fetching the form
Please wait, fetching the form
MOSKVA – Sovětský svaz a mírnějším způsobem i Spojené státy během studené války vnutily aktivitě států a společností vnější meze, takže „zamrzly“ dlouhotrvající konflikty mezi menšími zeměmi. Po rozpadu Sovětského svazu v 90. letech začaly tyto konflikty opět „rozmrzat“.
Sílilo pnutí mezi etniky a první zemí, v níž propukl konflikt, byla Jugoslávie. Krátce nato se rozhořel spor mezi Arménií a Ázerbájdžánem a následovaly boje v Podněstří a Čečensku. Zatímco některé konflikty se řešily (Západ nakonec vojensky zasáhl v bývalé Jugoslávii a Rusko téměř deset let bojovalo v Čečensku a vynutilo si mír v Podněstří), jiné, například mezi Arménií a Ázerbájdžánem, opět jednoduše zamrzly.
Naštěstí nevybuchly všechny potenciální konflikty. Sovětský svaz se oproti mnoha jiným impériím nepropadl do násilí – výsledek budící dojem, že jej stěží může dostatečně vysvětlit cokoli jiného než boží zásah či obrovské štěstí. Vzdor sílícím nacionalistickým sentimentům a vzájemné podezíravosti se i zemím střední a východní Evropy podařilo vyvarovat se střetu, díky urychlenému přijetí do NATO a do Evropské unie.
We hope you're enjoying Project Syndicate.
To continue reading, subscribe now.
Subscribe
Get unlimited access to PS premium content, including in-depth commentaries, book reviews, exclusive interviews, On Point, the Big Picture, the PS Archive, and our annual year-ahead magazine.
Already have an account or want to create one? Log in