0

Kvadratura kavkazského kruhu

JEREVAN – Sezona summitů je v plném proudu. Po schůzce skupiny G-20 v Soulu a summitu NATO v Portugalsku pořádá Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) svůj první summit po 10 letech v Astaně, čile se rozrůstajícím novém hlavním městě Kazachstánu.

Od skončení studené války je to teprve čtvrtý summit, který OBSE svolala. Ten první se konal v Budapešti v roce 1994, kdy se toto uskupení po skončení éry uvolňování napětí proměnilo v novou organizaci. Další dva summity se konaly v letech 1996 v Lisabonu a 1999 v Istanbulu.

Není náhodou, že se desetiletá prodleva mezi summity časově překrývá s opětovným nástupem Ruska do role globálního hráče po traumatu způsobeném rozpadem Sovětského svazu. V důsledku ruského oživení vznikla uvnitř OBSE – této jediné všeevropské a transatlantické organizace zahrnující starou Evropu i postsovětské státy – dlouhá řada neshod.

V různých otázkách, od monitorování voleb až po Smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE), neexistuje mezi 56 členskými státy žádná společná půda. Ještě horší je, že mezi Ruskem a ostatními panuje v řadě otázek zatrpklost – platí to i pro otázku nové alternativní bezpečnostní architektury, která by se podle představ ruského prezidenta Dmitrije Medveděva dala zahrnout pod deštník OBSE.