Sezóna rakoviny

Až se rozzáří léto, měli bychom si najít chviličku a uvážit stinnou stránku slunce. Ač zdroj všeho života na Zemi, slunce je též gejzírem environmentálních karcinogenů. Konkrétně, dnes už víme, že sluneční ultrafialové záření je prvotní příčinou většiny typů rakoviny kůže.

Rakovina kůže, dlouho považovaná za nepříliš závažnou hrozbu pro veřejné zdraví, se dnes už stala epidemií. Ve Spojených státech se letos podle odhadů objeví 90 tisíc případů zhoubného melanomu a přes milion případů nemelanomové rakoviny kůže. Melanomy zapříčiní osm tisíc úmrtí a ostatní typy rakoviny kůže usmrtí další dva tisíce lidí. Melanom je dnes u žen ve věku od 24 do 35 let nejčastější rakovinou. Přestože kdysi šlo o nemoc mužských padesátníků a šedesátníků, není neobvyklé, že se bazocelulární či spinocelulární karcinom vyvine u ženy mezi dvaceti a třiceti lety.

Zatímco se výskyt rakoviny kůže dramaticky zvyšoval, rozrostly se též naše vědomosti o jejích příčinách. Už přes padesát let je podezřelou příčinou číslo jedna sluneční ultrafialové záření. Nepřímé důkazy o spojitosti přinesly epidemiologické údaje z Austrálie, pokusy na zvířatech prováděné s umělými zdroji ultrafialového světla a vznik rakoviny kůže u jedinců s genetickou neschopností korigovat poškození DNA způsobené ultrafialovým zářením. Novější práce prokázaly příčinnou souvislost mezi sluncem a rakovinou kůže na molekulární a buněčné úrovni.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/MA53vsb/cs;