Bush v Obamovi

ZÁTOKA GUANTÁNAMO, KUBA – V americkém Senátu probíhají slyšení s cílem vyhodnotit, jak by se mělo naložit s 240 zajatci, kteří jsou stále za mřížemi v zátoce Guantánamo, a co se stane s vojenskými tribunály a zadržováním bez procesu, které zavedly Bushova administrativa a jí povolný Kongres. Americký Kongres také debatuje, co bude se samotným zadržovacím táborem, jenž byl založen v roce 2002 pro muže označované za „nejhorší z nejhorších“, a to v prostředí, které Bushovi právníci záměrně koncipovali jako „právní mimoprostor“.

Nejsou však tato senátní slyšení pouhou zástěrkou nové reality, která je stejně špatná jako ta stará – a v některých ohledech ještě horší? Vojenské tribunály bez řádného procesu už opět fungují. Prezident Barack Obama sice propustil několik zajatců, zejména čínských Ujgurů, a další poslal ke skutečnému procesu do New Yorku, avšak nyní zlověstně naznačuje, že se chystá začít s „preventivním zadržováním“, které by mu dalo pravomoc zadržovat donekonečna blíže neurčený počet zajatců bez obvinění a bez procesu.

Během mé návštěvy Guantánama mi mluvčí ministerstva obrany Joe DellaVedova sdělil, že řada komisí nyní přezkoumává spisy zadržených a že tento proces potrvá do konce letošního roku. Přezkoumání rozdělí zadržené do tří kategorií: vězně v první kategorii budou soudit trestní soudy v USA, vězni ve druhé kategorii budou propuštěni a posláni do jiných zemí, zatímco ve třetí kategorii se ocitnou ti, které „nelze propustit a nelze soudit, takže musí být zadržováni na neurčito… v rámci takzvaného ‚preventivního zadržení‘“.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/NewVaoS/cs;