0

S Bushem na mizinu?

CAMBRIDGE: Dlouhotrvající rozkvět Spojených států je v ohrožení. Lze vysledovat mnoho příznaků blížícího se zpomalení, dokonce hospodářské recese. Spolu s poněkud opožděným začátkem předávání americké administrativy z Clintonových do Bushových rukou se nad Spojenými státy začínají kupit temná mračna.

Kvalita řízení ekonomiky v prvním roce nové administrativy bude udávat směr vývoje země v příštích letech. Mluví-li nově zvolený prezident Bush o snižování daní, aby se hospodářství udrželo na úrovni, je čas dělat si starosti. Rozsáhlé daňové škrty jsou krátkodobým řešením, které může přivodit dlouhodobé škody.

Rychlý růst a obrovské přírůstky burzovního jmění bere dnes většina Američanů téměř jako své základní právo. Nedokáží si představit, že by se americká ekonomika mohla zpomalit, nebo ceny akcií klesnout a prostě nestoupat. Neměli asi číst tolik zavádějících analýz tzv. „nové ekonomiky“, které slibovaly bezmezné bohatství a stálou práci.

Tato proroctví mají chybu v tom, že mísí špetku pravdy s nezměrným přeháněním. Ano, nová ekonomika zvyšuje produktivitu Spojených států. Ovšem ne, nová ekonomika neučinila přítrž ekonomickému zpomalení ani recesím. A ještě méně je zárukou toho, že burzovní ceny firem budou několiksetkrát vyšší než jejich roční zisk.