0

Bublina americké nadvlády

Zatímco americké a britské jednotky se připravují na invazi do Iráku, veřejnost v těchto zemích se staví proti válce bez posvěcení OSN. Také většina ostatního světa je proti válce. Saddám Husajn je přesto vnímán jako tyran, jehož je třeba odzbrojit, a Rada bezpečnosti OSN jednohlasně schválila Rezoluci č. 1441, která po Iráku žádá, aby zničil své zbraně hromadného ničení. Odkud ten nesoulad?

Irák je první případ aplikace Bushovy doktríny a ta zde způsobila alergickou reakci. Bushova doktrína je postavena na dvou pilířích: za prvé, Spojené státy udělají maximum pro to, aby si udržely svou nezpochybnitelnou vojenskou nadvládu, a za druhé, Spojené státy si osobují právo na preventivní úder.

Tyto pilíře vyrůstají ze dvou odrůd suverenity: americké suverenity, která má přednost před mezinárodními dohodami a závazky, a suverenity všech ostatních zemí. Připomíná to trochu Orwellovu Farmu zvířat: všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější. Bushova doktrína to samozřejmě neříká přímo, ale prostřednictvím Orwellova doublespeaku. Ten je nutný, poněvadž tato doktrína odporuje americkým hodnotám.

Bushova administrativa věří, že mezinárodní vztahy jsou vztahy mocenské; zákonnost a legitimita jsou jen na ozdobu. Není to nesprávná představa, ale zdůrazňuje jeden aspekt reality na úkor ostatních. Je jím vojenská síla. Jenže žádné impérium se zatím nepodařilo udržet pohromadě jen vojenskou silou.