Bublina americké nadvlády

Zatímco americké a britské jednotky se připravují na invazi do Iráku, veřejnost v těchto zemích se staví proti válce bez posvěcení OSN. Také většina ostatního světa je proti válce. Saddám Husajn je přesto vnímán jako tyran, jehož je třeba odzbrojit, a Rada bezpečnosti OSN jednohlasně schválila Rezoluci č. 1441, která po Iráku žádá, aby zničil své zbraně hromadného ničení. Odkud ten nesoulad?

Irák je první případ aplikace Bushovy doktríny a ta zde způsobila alergickou reakci. Bushova doktrína je postavena na dvou pilířích: za prvé, Spojené státy udělají maximum pro to, aby si udržely svou nezpochybnitelnou vojenskou nadvládu, a za druhé, Spojené státy si osobují právo na preventivní úder.

Tyto pilíře vyrůstají ze dvou odrůd suverenity: americké suverenity, která má přednost před mezinárodními dohodami a závazky, a suverenity všech ostatních zemí. Připomíná to trochu Orwellovu Farmu zvířat: všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější. Bushova doktrína to samozřejmě neříká přímo, ale prostřednictvím Orwellova doublespeaku. Ten je nutný, poněvadž tato doktrína odporuje americkým hodnotám.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/biEB3QX/cs;