0

Krabice, která změnila svět

Je 12 metrů dlouhá, 2,55 nebo 2,85 metru vysoká a 2,4 metry široká. Jejích 54 metrů krychlových doporučeného využitelného prostoru pojme až 29 tun zboží, jehož hodnota v maloobchodním prodeji činí přibližně 500 000 dolarů (nebo i více). Krabici i její obsah lze za měsíc dopravit kamkoliv na světě, kde mají vhodné přístavy, železnici, lokomotivy, plošinové vagony, kamiony, motorovou naftu a silnice.

Jedná se o moderní nákladní kontejner, v němž je možno přepravovat nekřehké trvanlivé zboží z jakékoliv moderní továrny vybavené nákladovou rampou do jakéhokoliv moderního skladu kdekoliv na světě za přibližně 1% maloobchodní ceny nákladu. Kontejnery lze skutečně přepravovat za marginální náklady ve výši okolo 5 000 dolarů – to je méně, než kolik činí cena letenky první třídy, jak uvádí Marc Levinson, autor výtečné knihy Krabice: Jak nákladní kontejner zmenšil svět a zvětšil světové hospodářství .

To vše se děje přibližně od roku 1960. Do té doby se mohly náklady na zaoceánskou přepravu většiny komodit snadno vyhoupnout na 10% až 20% maloobchodní ceny. Nákladní kontejner to všechno změnil.

Když si moje rodina koupila v jednom prodejním skladu v kalifornském San Leandru pračku německé výroby, v její ceně se deset minut, během nichž nám ji prodavačka popisovala, promítlo více než celá její doprava z továrny v německém Schorndorfu do nákladního přístavu v San Leandru nebo než její převoz z přístavu na konečné místo určení, totiž do semknutého šiku dalších praček, které zaujímaly celý jeden kout skladu. Náklady na dopravu naší pračky ke dveřím našeho domu byly nakonec zhruba osmkrát vyšší než náklady na její cestu z německé továrny do skladu, kde jsme ji zakoupili.