0

Blairova volba v Palestině

Propuštění uneseného novináře BBC v Gaze někteří pozorovatelé považují za pokus Hamásu (který jakoukoli účast na únosu popírá) předejít si Tonyho Blaira, který byl po odstoupení z postu britského ministerského předsedy zvolen mezinárodním vyslancem pro Izrael a Palestinu. Blairovi připadl nevděčný úkol pomoci palestinskému prezidentovi Mahmúdu Abbásovi budovat instituce pro životaschopný stát poté, co Gazu vojensky uchvátil Hamás.

Vzhledem k tomu, o jak vysoké sázky se hraje, stojí za to věnovat tomuto úkolu síly, navzdory značnému riziku neúspěchu. Nedostane-li se však Blairovi hojně nečekané podpory, čeká jej nezdar.

Blairovu roli určují čtyři základní fakta:

  • Nestane-li se palestinská vláda pánem svého domu, není možný žádný mír;
  • Zůstane-li Gaza prakticky márnicí, nebude možné nic;
  • Abbás nemůže uspět a Hamás nelze politicky oslabit bez rozsáhlé externí ekonomické pomoci;
  • Je nezbytné omezit škody vyvolávané izraelsko-palestinským konfliktem u všeho ostatního, co je na Středním východě třeba vykonat.

Blair není prvním státníkem, který má Palestincům pomoci. James D. Wolfensohn, někdejší šéf Světové banky, se o to pokoušel už dříve za Bushovy vlády. Wolfensohn udělal jistý pokrok, ale nestačilo to, zejména když se Spojené státy, Izrael a Evropská unie rozhodly Palestince finančně vyhladovět poté, co v palestinských volbách v lednu 2006 nečekaně zvítězil Hamás. Wolfensohn s pocitem zmaru odešel.