2

Přínosy přímých zahraničních investic z Číny

BERKELEY – Kongres Spojených států amerických projevil nedávno vzácnou názorovou shodu a schválil zákon, který podnítí větší objem přímých zahraničních investic (FDI) proudících do země. Demokraté i republikáni se shodují, že FDI neboli „insourcing“ je pro americká pracovní místa a konkurenceschopnost důležitý. Mají pravdu.

Přestože však navrhují nová opatření, jak si předcházet zahraniční investory, mnozí členové Kongresu za obě velké strany chovají hluboké obavy z čínských FDI, a to z národně-bezpečnostních i ekonomických důvodů. Tyto obavy jsou nepodložené a diskriminační politika omezování těchto investic neuvážená.

Americká vláda už má k dispozici dostatečné kontrolní mechanismy, aby mohla vyhodnocovat a blokovat FDI ze všech zemí včetně Číny, pokud ohrožují hospodářskou soutěž nebo národní bezpečnost. Investice, které těmito mechanismy projdou, v mnoha ohledech prospívají americké ekonomice a měly by být vítané.

Firmy se zahraničními vlastníky v USA představují 5% pracovních míst v soukromém sektoru, 17% pracovních míst ve výrobě, 21% exportu, 14% výzkumu a vývoje a 17% daní z příjmů právnických osob. Na projev uznání značného přínosu FDI pro americkou ekonomiku schválila Rada pro pracovní místa a konkurenceschopnost prezidenta Baracka Obamy nový program „Select USA“, který má koordinovat vládní úsilí o podporu těchto investic.