px2351c.jpg Pedro Molina

Ošklivá kaňka na nádherné hře

ANN ARBOR – Výkony rozhodčích na fotbalovém mistrovství světa byly zdrojem úlevy až do 18. června, kdy rozhodčí Koman Coulibaly z Mali neuznal naprosto regulérní gól, který by byl Spojeným státům zajistil nesmírně důležité vítězství nad Slovinskem. Ještě horší je, že se Coulibaly nemusel za toto strašlivé rozhodnutí zodpovídat ani je nikomu vysvětlovat – hráčům a trenérům na hřišti ani širší fotbalové veřejnosti.

Rozhodnutí sudích jsou ve fotbale nesporná a neměnná bez ohledu na to, zda jsou křiklavě nesprávná. Příznivci fotbalu z celého světa si budou navždy pamatovat hrůzostrašnou chybu, díky níž byl Francii uznán rozhodující gól v zápase proti Irsku, který rozhodl o postupu do hlavního turnaje, přestože francouzský superhvězdný útočník Thierry Henry hrál očividně rukou.

Proto se domníváme, že je naléhavě zapotřebí vyvinout společné úsilí o reformu rozhodování ve fotbale. Chyby rozhodčích už zkazily zápasy na všech úrovních, reprezentační i klubové, v prvních i nižších ligách, na celosvětově přenášených turnajích a utkáních i v místních zápasech. A protože mají tyto chyby výrazný vliv na výsledek klíčových turnajů, které tento nejglobálnější sport definují, ohrožuje jejich všudypřítomnost a četnost samotnou bezúhonnost této hry – a tím i její základní legitimitu. Podobné epizody koneckonců tvoří stále významnější součást veřejné sféry, a to díky novým médiím, která učinila fotbal ještě globálnějším, než dosud byl.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/nq6cPhBcs