Třídní boj v Turecku

NEW YORK – Jedna z interpretací protivládních demonstrací, které teď rozvířily turecká města, má za to, že se jedná o masivní protest proti politickému islámu. Co začalo jako shromáždění proti úředním plánům na vykácení malého parku v centru Istanbulu, aby se udělalo místo pro kýčovité obchodní centrum, se rychle vyvinulo v hodnotový střet.

Na povrchu se zdá, že zápas je výrazem dvou různých představ o moderním Turecku, sekulární versus náboženské, demokratické versus autoritářské. Objevila se srovnání s hnutím Occupy Wall Street. Někteří pozorovatelé dokonce hovoří o „Tureckém jaru“.

Je zřejmé, že řada tureckých občanů, zejména ve velkých městech, má dost čím dál panovačnějšího stylu premiéra Recepa Tayyipa Erdoğana, jeho ocelového sevření tisku a chuti na velkolepé nové mešity, omezení alkoholu, zatýkání politických disidentů a teď násilné reakce na demonstrace. Lidé mají strach, že sekulární legislativu nahradí právo šaría a že islamismus zničí plody úsilí Kemala Atatürka o modernizaci Turecka po zániku Osmanské říše.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/9wHnnIxcs