m5216.jpg Barrie Maguire

Bitva o Churchillovu bystu

NEW YORK – Nejvýznamnějším kláním v demokratickém světě je zajisté volba příštího prezidenta Spojených států. Témata stávající se jablkem sváru se však mohou zdát otřesně banální. Vezměme si kupříkladu otázku bysty Winstona Churchilla.

Bronzová plastika britského ministerského předsedy stála v Oválné pracovně Bílého domu od 60. let. Když se Barack Obama stal prezidentem, vyměnil ji za bystu Abrahama Lincolna. Mitt Romney, jeho republikánský vyzyvatel v listopadových volbách, slíbil, že pokud zvítězí, vrátí ji zpět. Mluvčí Bílého domu pak řekl, že bysta je stále v budově, jen v jiné místnosti, načež se příběh změnil ještě jednou: existují prý dvě Churchillovy bysty, jedna je stále v Bílém domě, druhou Obama vrátil britskému velvyslanectví.

Proč by na tom mělo někomu záležet? Jednu odpověď přednesli dva poradci Mitta Romneyho, kteří prohlásili, že jejich kandidát si obzvláště cení „speciálního vztahu“ s Británií kvůli společnému „anglosaskému dědictví“. Současný prezident podle nich tento odkaz dostatečně „nedoceňuje“.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/ECWIhMHcs