Paul Lachine

Smělost naděje pro Palestinu

SINGAPUR – Nad světem bude letos viset těžký mrak stísněnosti a zkázy. Ekonomové se budou zajíkat, vlády padat a podniky krachovat. Největším nebezpečím v tom všem je pocit beznaděje. Aby se mu zabránilo, je zapotřebí vyřešit nějaký velký a zdánlivě bezvýchodný problém. Jednu takovou příležitost představuje završení současného kola obchodních jednání z Dauhá. Ale ještě lepší příležitost nabízí izraelsko-palestinský konflikt.

Mnoho lidí po celém světě, zejména na Západě, nabylo přesvědčení, že tento konflikt nemá řešení. Od proslulých dohod z Osla z roku 1993 bylo podniknuto několik snah. Všechny selhaly. Málokdo si ale povšiml neobvyklé konstelace sil, která se vyvinula a přinesla pozoruhodnou příležitost k řešení. Takovéto geopolitické příležitosti jsou zřídkavé a bylo by velkou tragédií se té současné nechopit.

Zaprvé podle všeho existuje téměř všeobecný konsenzus, že řešení se bude zakládat na dohodách z Taby, k nimž se dopracoval prezident Bill Clinton v lednu 2001. Palestinští diplomaté mi řekli, že tento balíček je pro ně přijatelný.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ClDOs5I/cs;