0

Arogance čínské moci

DILLÍ – Úspěch plodí sebedůvěru a rychlý úspěch vyvolává aroganci. Tak zní v kostce problém, jemuž Asie i Západ čelí v souvislosti s Čínou a který se znovu projevil na summitu skupiny G20 v Kanadě.

Rostoucí hospodářská a vojenská moc osměluje čínskou vládu k prosazování „svalnatější“ zahraniční politiky. Čína sice dříve kázala evangelium vlastního „pokojného vzestupu“, avšak nyní začíná sundávat rukavičky, protože je přesvědčena, že jí narostly nezbytné svaly.

Tento přístup se stal ještě patrnějším po vypuknutí globální finanční krize na podzim roku 2008. Čína si tuto krizi vyložila jako známku úpadku angloamerické verze kapitalismu a oslabení americké hospodářské moci. To potažmo posílilo její dvojí přesvědčení, že její verze státem řízeného kapitalismu nabízí důvěryhodnou alternativu a že její globální nadvláda je nevyhnutelná.

Čínští analytici rozjařeně poukazují na skutečnost, že poté, co Spojené státy a Velká Británie tak dlouho pěly píseň „liberalizujte, privatizujte a nechte rozhodovat trhy“, staly se samy prvními zeměmi, které při první známce potíží zachraňovaly své finanční giganty. Naproti tomu státem řízený kapitalismus dal Číně hospodářskou stabilitu a rychlý růst a umožnil jí přestát celosvětovou krizi.