Anatomie Sarkozyho

Většina Francouzů si podle svého tvrzení přeje, aby ministr financí Nicolas Sarkozy hrál významnou roli při utváření budoucnosti země. Žádný Francouz si to přitom nepřeje více než sám ctižádostivý „Sarko". A tak Sarkozy odstoupí příští měsíc z funkce ministra financí, aby převzal otěže vládnoucího konzervativního Svazu pro lidové hnutí (UMP), umyl ruce Chirakově zašpiněné vládě a doufal, že si pomocí stranického buldozeru proklestí za dva roky cestu do Elysejského paláce.

Liší se však Sarkozy tolik od Chiraka? Opravdu se pokusí ukončit pomýlenou francouzskou víru ve vlastní hospodářskou „výjimečnost"?

Úkol je to olbřímí: desetiprocentní míra nezaměstnanosti trvá už dvacet let, přičemž bez zaměstnání je více než 20% lidí do 25 let a pět milionů lidí - téměř čtvrtinu práceschopného obyvatelstva - zaměstnává stát. Mzdy a důchody těchto fonctionnaires představují přibližně 40% státního rozpočtu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/yKdTySW/cs;