Revoluce jménem Al-Džazíra slaví deset let

Když se poprvé objevil, dělal nový satelitní kanál vysílaný z Kataru čest svému jménu. Al-Džazíra – což je arabský výraz pro „ostrov“ – skutečně představoval ostrůvek profesionální, nezávislé a aktuální programové skladby v moři jednostranných a vládou kontrolovaných arabských médií. Dokud se na scéně neobjevili novináři z Al-Džazíry, kteří většinou absolvovali průpravu v BBC, skládalo se průměrné televizní zpravodajské menu arabských občanů z pouhých protokolárních zpráv, agenturních záběrů zachycujících nejnovější vývoj palestinského konfliktu a dramatických snímků zemětřesení nebo přírodních požárů.

Al-Džazíra přinesla nejen živé rozhovory a vstupy přímo z terénu; představila arabskému světu také živou diskusi. Její pořad Al-Itijá al-Muakés („Opačný směr“) obohatil program o slovní zápolení, které svět bere jako normální věc, ale Arabové je v televizi nikdy neviděli. Hosty, jež do studií v Dauhá přivedl (nebo je spojil prostřednictvím satelitu) moderátor Faisal Kasím, byli lidé z téže arabské země či regionu, kteří ovšem zastávali naprosto protichůdná názorová stanoviska.

Agresivní profesionálně vedené zprávy a pořady typu Al-Itijá al-Muakés sice poskytly divákům jedinečnou televizi, avšak věhlas Al-Džazíře přinesly až velké světové konflikty. Palestinská intifáda, teroristické útoky na New York a Washington v září 2001 a invaze do Afghánistánu a Iráku, to vše zajistilo Al-Džazíře celosvětový vliv.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/OFIWvTq/cs;