Margaret Scott

Přelud afghánské koncovky

STOCKHOLM – Během nedávné návštěvy Afghánistánu a Pákistánu jsem si nemohl nevšimnout stále častějších mezinárodních výzev ke „koncovce“ v Afghánistánu. Koncovka pro tuto zemi je však nebezpečnou iluzí: hra neskončí a dějiny také ne. Jedinou věcí, která by mohla dospět ke konci, je pozornost a angažmá světa v Afghánistánu, což by mohlo docela dobře vést ke katastrofálním následkům.

Značná mezinárodní pozornost se dnes soustředí na rok 2014, což je cílové datum pro dokončení postupného přenosu zodpovědnosti za bezpečnost z mezinárodních sil na afghánskou vládu. Tento proces má své problémy, ale není důvod nevěřit, že by se nedal dokončit víceméně podle plánu a současného časového harmonogramu.

Domnívám se však, že existuje další a mnohem kritičtější úkol, s nímž se Afghánistán bude muset v roce 2014 vypořádat: volba nového prezidenta. V systému, kde se kolem osoby prezidenta soustředí tak velká moc – otevřená i skrytá, ústavní i tradiční –, by se prezidentské volby mohly docela dobře proměnit v otevřený boj o budoucnost země.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Bfrfgvm/cs;