Otazník nad 200 biliony dolarů

Zřejmě nejpozoruhodnějším trendem v globální makroekonomice byl v posledních dvou dekádách ohromující propad volatility růstu výstupu. Například ve Spojených státech poklesla od poloviny 80. let čtvrtletní volatilita výstupu o více než polovinu. Pochopitelně že ke zmírnění pohybu výstupu nedošlo všude v tutéž dobu. Nestálosti v Asii začalo ubývat po finanční krizi konce 90. let. V Japonsku a Latinské Americe volatilita významným způsobem poklesla až v současné dekádě. K dnešku je však tento pokles už téměř celosvětový, což má obrovské důsledky pro globální trhy aktiv.

Vskutku, hlavní otázkou pro rok 2007 je, zda se bude makroekonomická volatilita nadále snižovat a bude tak podněcovat k dalšímu velkolepému roku pro trhy a bydlení, anebo zda se začne opět zvětšovat, snad kvůli geopolitickým třením. Mírně se přikláním k optimistickému scénáři, ale je zapotřebí, aby investoři i zákonodárci rozuměli důsledkům návratu k obvyklejším úrovním nestálosti.

Především investoři si musejí uvědomit, že i když budou přetrvávat širší pozitivní trendy v globalizaci a technickém pokroku, vzestup makroekonomické volatility by přesto mohl vyvolat rozsáhlý propad cen aktiv. Ba ceny hodnot akcií a bydlení v uplynulých zhruba deseti letech vděčí vyšší makroekonomické stabilitě za své obrovské nárůsty stejně jako kterémukoli jinému faktoru. Jakmile výstup a spotřeba získávají na neměnnosti, investoři nepožadují tak vysokou rizikovou prémii. Čím nižší je cena rizika, tím vyšší je cena rizikových aktiv.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Qyo5kiI/cs;