0

Díky Bushovi za Bernankeho

Svět to možná neví, ale všichni jsme jen o vlásek unikli pohromě, když George W. Bush nástupcem všemocného předsedy amerického Fedu Alana Greenspana jmenoval Bena Bernankeho. Z Bílého domu vyplouvala některá vyloženě děsivá jména coby možní předsedové Fedu, a pokud jde o mne, neměl jsem mnoho důvěry ve výsledek.

Téměř zázrakem jsme nakonec dostali naprosto prvořadého ekonoma, v jehož rukou bude řízení globální ekonomiky v bezpečí. Všichni, kdo Bernankeho známe, jej považujeme za člověka, který má potřebné zkušenosti, intelekt i charakter, aby dokázal v pozici, jíž se v únoru ujme, zazářit.

Proč je tento post tak významný? Alan Greenspan je vynikající muž, ale funkci předsedy Fedu vyzvedla na Olymp zvláštní shoda okolností.

Vezměme v úvahu nejprve to, že další dvě nejvýznamnější centrální banky světa (Evropská centrální banka a Bank of Japan) jednoduše nefungují naplno. Zatímco Fed čile mění základní úrokové sazby, aby stabilizoval inflaci a výstup, ani ECB, ani BOJ už celé roky své klíčové základní úrokové sazby nemění, přičemž ECB uvízla na 2% a BOJ na 0%.