24

Pět pravd o terorismu

SAO PAULO – Američtí politici byli zajati teroristy. V prosinci 2015 ukázaly průzkumy, že jeden ze šesti Američanů, což je zhruba 16% populace (oproti pouhým 3% z předchozího měsíce), považuje v současnosti terorismus za nejdůležitější národní problém. Je to největší podíl Američanů zmiňujících terorismus za poslední dekádu, i když je stále výrazně nižší než 46% po útocích 11. září 2001.

Efekt této změny ve veřejném mínění byl zejména patrný v republikánských prezidentských primárkách. Rozhodně to podpořilo kandidaturu Donalda Trumpa, jehož protimuslimská rétorika je mimořádně tvrdá (možná až štvavá). Někteří politici začínají bitvu s terorismem nazývat “třetí světovou válkou.“

Jak ukázaly útoky v San Bernardinu v Kalifornii v prosinci, terorismus je pro Spojené státy problémem. Byl však nafouknutý do obřích rozměrů a to jak prezidentskými kandidáty, tak médii, která lpí na starém pořekadle “Pokud je tam krev, tak to táhne.“ Aby dostali na terorismus pohled z té správné perspektivy, měli by Američané – a i další – mít na paměti následující faktory.

Terorismus je forma divadla. Teroristé mají mnohem větší zájem na tom, aby získali pozornost a aby se jejich téma dostalo na titulní stránky, než na samotném počtu mrtvých, které zabijí. Islámský stát (ISIS) přikládá velkou váhu svému jevištnímu umění. Barbarská stínání hlav, která jsou vysílána a šířena sociálními médii, jsou tvořena tak, aby šokovala a pobuřovala – a získala tak pozornost. Tím, že zveličujeme jejich efekt a děláme z každého teroristického činu hlavní zprávu dne, jim hrajeme přímo do karet.