0

Revize náhledu na terorismus a boj proti němu

Londýnské zatčení 21 teroristů, již měli plánovat vyhození celé řady letadel nad Atlantikem do povětří, nám připomíná, je-li vůbec nějaké připomínky zapotřebí, teroristické útoky na New York a Washington z 11. září 2001. Onen zářijový den se stal symbolem moderního terorismu se vší jeho děsivou schopností působit smrt a zkázu. Pět let je sice asi příliš krátká doba na to, aby historici posoudili celý dosah události, jde však o jistou příležitost provést bilanci.

Zaznamenané události vyvolávají přinejlepším smíšený pocit. K teroristickým útokům došlo následně v Indonésii, Madridu, Londýně, Egyptě a naposledy v Bombaji. Zabity byly tisíce nevinných mužů, žen a dětí. Vytrvale rovněž zní údery bubnů teroristického násilí v Iráku – násilí, které hrozí, že zemi uvrhne do totální občanské války.

Teroristé ovšem neprovedli nic v rozsahu útoků z 11. září. Stojí za to přemýšlet, čím to je. Může to být odrazem vypuzení afghánské vlády a odstranění tamního bezpečného útočiště al-Káidy. Díky kvalitnějším a lépe koordinovaným výzvědným službám, vymáhání práva a vnitřní bezpečnosti jak na národní, tak na mezinárodní úrovni je pro teroristy těžší uspět. A jak naznačují nedávná londýnská zatčení, je také možné, že touha některých teroristů dokázat něco dramatičtějšího, než byly útoky z 11. září, zřejmě zkomplikovala jejich schopnost realizovat své záměry a zvýšila vyhlídky na jejich odhalení.

To by v nikom nemělo probouzet sangvinismus. Globalizace teroristům usnadňuje jak získávání nástrojů pro jejich řemeslo, tak cestování. Pravděpodobnost také hraje teroristům do karet, totiž v tom, že jeden úspěch může vynahradit mnoho nezdarů. Moderní technika, možná včetně zbraní hromadného ničení, posiluje možnost, že kterýkoli z teroristických úspěchů způsobí škody velkého rozsahu. Navíc se v Iráku rodí nová generace zkušených teroristů, podobně jako tomu bylo před dvěma desítkami let v Afghánistánu.