Teror versus svoboda

Terorismus, který jsme si začali spojovat s Al-Káidou, je v mnoha směrech zvláštní. Je globální, technologicky vyspělý, ale především nesleduje žádný dosažitelný politický cíl.

Nesměřuje k vytvoření sjednoceného (katolického) Irska, nezávislého baskického státu, ba ani státu palestinského, ale je namířen proti určitému světonázoru a těm, kdo jej reprezentují. Je namířen proti tomu, čemu se kdysi říkalo Západ, to jest proti liberálnímu uspořádání věcí a svobodnému světu. A jelikož jsou nejviditelnějším a nejmocnějším představitelem tohoto svobodného světa Spojené státy, je namířen proti Americe a jejím nejbližším spojencům v Evropě i jinde.

Toto je klíčová skutečnost, kterou je třeba mít na paměti. To, co popisujeme pod hlavičkou Al-Káidy, je veskrze negativní a destruktivní hnutí. Nenabízí alternativní pohled na moderní svět, nýbrž jen implicitní tezi, že modernost není nutná ani žádoucí.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/DAYD6Le/cs;