africa farmer technology Billy Mutai/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Káva, kakao a klíčová role technologií

WASHINGTON – Ranní rituál v podobě šálku kávy, který milují miliony lidí, se jednou může stát minulostí. Z nového výzkumu vyplývá, že 60% ze 124 světových druhů volně rostoucích kávovníků čelí sílící hrozbě vyhynutí, většinou v důsledku odlesňování. Tato potenciální ztráta genetické diverzity by omezila možnosti adaptace kávovníků na měnící se klima a na rizika nemocí.

Nebezpečí přitom nehrozí jen kávě. Odlesňování ohrožuje také kakao a budoucnost čokolády. Úbytek pralesů v Amazonii hubí divoce rostoucí příbuzné kakaovníků, přičemž v západní Africe rychle vyčerpává půdu a silně komplikuje obdělávání plodin. Vyčerpávání půdy spolu se stárnutím stromů a zvýšeným rizikem škůdců a nemocí ohrožuje živobytí již tak chudých drobných zemědělců, kteří produkují drtivou většinu světového kakaa a kávy.

Na světě žije 25 milionů producentů kávy a až šest milionů pěstitelů kakaa (a jejich rodin), takže jakákoliv snaha rozetnout tento začarovaný kruh chudoby lidí a přírodních zdrojů musí být úměrná velikosti a hloubce problému. Chytré používání špičkových technologií naštěstí umožňuje se s touto výzvou vyrovnat.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/3GlIHkKcs