singer186_Robin UtrechtSOPA ImagesLightRocket via Getty Images_coronavirusappcontacttracing Robin Utrecht/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Jak (ne)bojovat proti COVID-19

MELBOURNE/TUCSON – Když se poprvé objevilo onemocnění COVID-19, byly by přísná karanténa a krátké a důsledné omezení pohybu jen malou daní za to, že se šíření viru podaří zastavit. Dnes, kdy pandemie zasáhla více než 26 milionů lidí ve 213 zemích a na závislých územích, potřebujeme nacházet nové způsoby, jak šíření nákazy kontrolovat – způsoby, které nebudou jen efektní, ale i efektivní.

Abychom nezpůsobili víc bolesti, než je nezbytně nutné, měli bychom co nejpřesněji cílit zákazy vycházení na lidi, u nichž existuje nejvyšší pravděpodobnost, že představují riziko pro ostatní. To vyžaduje nejen trasovat kontakty nakažených osob, ale i rozlišovat, které z těchto kontaktů se mohly s nejvyšší pravděpodobností nakazit také.

Zde mohou pomoci technologie. Měli bychom kombinovat aplikace, které upozorňují lidi, že byli vystaveni riziku nákazy, s novými metodami testování, které jsou stejně rychlé, snadné a dostupné jako těhotenské testy. Trasování kontaktů nemůže fungovat bez rychlých výsledků testování, ale může dobře fungovat, i když rychlejší testy nebudou tak přesné jako ty, které máme k dispozici nyní. Aplikace mohou zlepšit nejen škálovatelnost trasování kontaktů, ale i jeho rychlost, což je rovněž důležité.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/izQGiCscs