Jak zkrotit politiky na obou březích Atlantiku

Navzdory občasnému reptání politiků nikdo vážně nepochybuje o nezávislosti Evropské centrální banky ani o tom, že měnová politika eurozóny je díky ní dobře chráněná proti politickým tlakům. Avšak nedávný umíráček za Pakt stability a růstu, jejž Německo, jeho otec, zahubilo společně s Francií v úloze spoluautora piklí a ochotného komplice, nám připomíná zásadní poučení: pro volené politiky je těžké, ne-li nemožné vzdát se moci v oblasti fiskální politiky.

Totéž platí za oceánem. Federální rezervní úřad USA je pochopitelně naprosto nezávislý. Ale všechny snahy o omezení fiskální volnosti americké federální vlády, například na způsob Paktu stability či nechvalně proslulých pravidel vyrovnanosti rozpočtu Clintonovy éry, vždy nakonec zkrachují pod náporem tlaku ze strany prezidenta i kongresu.

Měnovou politiku lze ve volebních rocích využít k povzbuzení hospodářství stejně dobře jako politiku fiskální, ne-li lépe, a politici o to budou vždy usilovat. Ovšem neukázněné užívání kteréhokoli z těchto mechanismů kvůli krátkodobým cílům může z dlouhodobého hlediska přijít draho, což ospravedlňuje některá omezení svobody politiků ovlivňovat makroekonomické politiky.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/fJRj1bM/cs;