0

Jak mluvit s Talibanem

WASHINGTON – Obamova administrativa potvrdila, že podporuje myšlenku mírových jednání mezi afghánským Talibanem a afghánskou vládou, ačkoliv se jich nebude přímo účastnit. Toto kývnutí z Bílého domu následovalo po zveřejnění zpráv, podle nichž zástupci afghánského prezidenta Hamída Karzáího zahájili předběžné rozhovory na vysoké úrovni o vytvoření možné koaliční vlády a o dohodnutém harmonogramu stahování vojáků NATO z Afghánistánu.

Otázka jednání o navázání přátelských styků mezi afghánskou vládou a Talibanem je bezpochyby kontroverzní. Panují naděje, že vedení Talibanu není soudržné – tedy že zatímco někteří jeho členové jsou pravděpodobně oddáni absolutistické ideologii al-Káidy, jiní by mohli akceptovat kompromisní dohodu.

Karzáí a západní představitelé opakovaně zdůraznili, že jejich nabídka usmíření se nevztahuje na členy al-Káidy. Ti jsou pokládáni za cizorodé zahraniční živly, nepřijatelné jako partneři k jednání kvůli jejich extremistickému přesvědčení a dřívějším teroristickým aktivitám. Ačkoliv al-Káidu a Taliban spojuje touha vystrnadit z Afghánistánu západní vojáky a znovu v zemi zavést striktně islámskou vládu, v níž budou mít monopol na politickou a náboženskou moc, někteří talibanští vůdci by mohli přijmout i umírněnější cíle.

Ještě důležitější je, že Taliban ve vládě by nemusel nutně podporovat islámská povstání v jiných zemích ani se podílet na teroristických útocích ve vzdálených západních státech, zatímco al-Káida by to téměř jistě dělala. Zástupci Talibanu v posledních letech u vědomí všeobecné dychtivé touhy ukončit desítky let trvající boje v zemi opakovaně zdůrazňují, že se jejich politické ambice omezují na Afghánistán. Naproti tomu předáci al-Káidy zůstávají oddáni cíli nastolit radikální islamistické režimy v celém muslimském světě a vést válku s dlouhou řadou vlád, které pokládají za nepřátelské vůči tomuto cíli.