Chudým brát a bohatým dávat

Zdá se, že prezident Bush je připraven obrátit v nadcházejících letech americký rozpočet v trosky. Když Bush nastupoval do úřadu, vyhlídky na rozpočtové přebytky zaplňovaly všechny obzory. Vzhledem ke kombinaci nezodpovědných daňových škrtů, které prosadili republikáni, dnes fiskálnímu obzoru dominuje zpomalující hospodářství, praskající bublina burzy cenných papírů a masivní nárůst výdajů na zbrojení.

A bude hůř, neboť Bushova administrativa i republikány ovládaný Kongres se chystají tuhle fiskální šlamastyku ještě prohloubit. Skody, které způsobí, zřejmě oslabí Spojené státy a zvýší nestabilitu světového hospodářství.

Americká Republikánská strana tradičně podporovala vyrovnané rozpočty. To se změnilo s příchodem Reaganovy administrativy, kdy konzervativní republikáni dali přednost daňovým škrtům i za cenu rozsáhlých daňových deficitů. Prezident Reagan sdělil americkému lidu, že si může zároveň dopřávat snížení daní, růstu armády i pokračování svých oblíbených programů státních výdajů. Nebylo překvapením, že výsledkem byla série ohromných rozpočtových deficitů, jež se urovnávaly po léta.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/WIuJtuD/cs;