Porodní bolesti demokratického Tchaj-wanu

Mladé demokracie dokážou být kruté: jejich voliči jsou mnohdy stejně málo shovívaví jako političtí soupeři. Dva týdny, které uplynuly od sporných tchajwanských prezidentských voleb z 20. března - jež byly teprve třetím podobným demokratickým hlasováním v dějinách země -, otestovaly tuto banální pravdu až na doraz. Mladá tchajwanská demokracie se nyní musí naučit vážit na lékárnických vahách, aby se vyrovnala se znovuzvolením prezidenta Čchen Šuej-piena.

Během volebního mítinku v rodném městě na jihu Tchaj-wanu byli prezident Čchen a viceprezidentka Anette Lu v předvečer voleb zraněni kulkou atentátníka. Takto získané sympatie zajistily prezidentovi nejtěsnější vítězství - získal pouhých 50,1% hlasů - nad kandidátem koalice Kuomintangu a První lidové strany (KMT-PFP) Lien Čchanem. Následovaly pouliční protesty opozice a výkřiky, že atentát byl zinscenován. Objevil se i požadavek na přepočítání hlasů.

To není nikterak překvapivé, jelikož tchajwanská společnost je rovnoměrně a hluboce polarizována. Demokratická pokroková strana (DPP) prezidenta Čchena volala po „jedné zemi na každé straně Tchajwanské úžiny" a po „zamezení návratu cizáckého režimu" (míněno KMT, který přišel na Tchaj-wan v roce 1949). Zatímco však Čchenova kampaň za obranu Tchaj-wanu před hrozbami z pevninské Číny zjevně vyburcovala stranické stoupence, nerozhodnuté voliče znervóznila a konkurenční KMT rozvzteklila.

https://prosyn.org/FxHthNNcs