Mýtus o řeckých úsporných opatřeních

BRUSEL – Od vítězství strany Syriza zaměřené proti úsporným opatřením v nedávných parlamentních volbách v Řecku zaměstnává „řecký problém“ už opět trhy a politiky po celé Evropě. Leckdo se obává návratu k nejistotě z roku 2012, kdy si mnozí lidé mysleli, že se bezprostředně blíží řecký státní bankrot a vystoupení z eurozóny. Také dnes se řada lidí obává, že řecká dluhová krize by mohla destabilizovat – a možná i rozbít – Evropskou měnovou unii. Tentokrát je to ovšem opravdu jinak.

Jeden klíčový rozdíl spočívá v základních ekonomických ukazatelích. V posledních dvou letech prokázaly jiné země z okraje eurozóny schopnost dosáhnout změny tím, že snížily své fiskální schodky, zvýšily export a přešly na přebytkové běžné účty, čímž eliminovaly potřebu vnějšího financování. Řecko je jediným státem, který setrvale pokulhává s reformami a setrvale vykazuje prachbídné exportní výsledky.

Dalším štítem pro země z okraje eurozóny je plán Evropské centrální banky přikročit k nákupu suverénních dluhopisů. Německá vláda sice kvantitativní uvolňování oficiálně nepodporuje, ale měla by být ECB vděčná za zklidnění finančních trhů. Německo tak nyní může zaujímat tvrdý postoj vůči požadavkům nové řecké vlády na rozsáhlé odepisování dluhů a ukončení úsporných opatření, aniž by se muselo obávat podobných turbulencí na finančním trhu, jaké v roce 2012 nedaly eurozóně prakticky jinou možnost než Řecko sanovat.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/LTF6fD9/cs;
 1. An employee works at a chemical fiber weaving company VCG/Getty Images

  China in the Lead?

  For four decades, China has achieved unprecedented economic growth under a centralized, authoritarian political system, far outpacing growth in the Western liberal democracies. So, is Chinese President Xi Jinping right to double down on authoritarianism, and is the “China model” truly a viable rival to Western-style democratic capitalism?

 2. The assembly line at Ford Bill Pugliano/Getty Images

  Whither the Multilateral Trading System?

  The global economy today is dominated by three major players – China, the EU, and the US – with roughly equal trading volumes and limited incentive to fight for the rules-based global trading system. With cooperation unlikely, the world should prepare itself for the erosion of the World Trade Organization.

 3. Donald Trump Saul Loeb/Getty Images

  The Globalization of Our Discontent

  Globalization, which was supposed to benefit developed and developing countries alike, is now reviled almost everywhere, as the political backlash in Europe and the US has shown. The challenge is to minimize the risk that the backlash will intensify, and that starts by understanding – and avoiding – past mistakes.

 4. A general view of the Corn Market in the City of Manchester Christopher Furlong/Getty Images

  A Better British Story

  Despite all of the doom and gloom over the United Kingdom's impending withdrawal from the European Union, key manufacturing indicators are at their highest levels in four years, and the mood for investment may be improving. While parts of the UK are certainly weakening economically, others may finally be overcoming longstanding challenges.

 5. UK supermarket Waring Abbott/Getty Images

  The UK’s Multilateral Trade Future

  With Brexit looming, the UK has no choice but to redesign its future trading relationships. As a major producer of sophisticated components, its long-term trade strategy should focus on gaining deep and unfettered access to integrated cross-border supply chains – and that means adopting a multilateral approach.

 6. The Year Ahead 2018

  The world’s leading thinkers and policymakers examine what’s come apart in the past year, and anticipate what will define the year ahead.

  Order now