0

Syrská ruleta

JERUZALÉM: V důsledku parlamentních manévrů na půdě izraelského Knussetu a nedávných bojů v Libanonu byla mírová jednání mezi Sýrií a Izraelem odložena naneurčito. Bezprostředně je neoživil ani jednostranný slib Izraele, že z jižního Libanonu stáhne během léta svá vojska. Tyto náhlé zvraty jsou předzvěstí mnoha problémů. Svědčí rovněž o povaze uzavřeného syrského režimu, který nikdy nepodstoupil nic, co by třeba jen vzdáleně připomínalo perestrojku.

Nejdůležitější skutečnost se nicméně nemění: po padesáti letech nepřátelství dala Sýrie znamení, že je připravena jít ve stopách Egypta, Jordánska a Organizace pro osvobození Palestiny a usilovat o usmíření se židovským státem. Zdá se, že “damašský lev” (Asad znamená v arabštině “lev”) se konečně pokouší prolomit tradiční izolaci jeho země vůči ostatním státům regionu.

Prezidenta Háfize Asada tlačí k uzavření míru s Izraelem tři zásadní pohnutky. Předně, rozpad sovětského bloku připravil Damašek o moskevský ochranný štít: pokud se Sýrie dostane s Izraelem do války a pokud v ní, jako dříve, ztratí stovky svých tanků a letadel, z Moskvy se dnes už nedočká automatické obnovy vojenského parku. Stručně řečeno, Sýrie dnes nemá jinou vojenskou volbu.

Zadruhé, Sýrii se její izolace nelíbí – a to ani v arabském světě, ani na mezinárodní scéně. Není divu, že vzhledem k tomu, že Egypt, Jordánsko a Palestinci jsou dnes s Izraelem v míru, se Asadovi příliš nezamlouvá představa, že by ho svět hodil do jednoho pytle s Bagdádem a Tripolisem. A navíc všechny arabské země, které se s Izraelem usmířily, nyní profitují z výhodného poměru se Spojenými státy (to jest z ekonomické pomoci), zatímco Sýrie stále figuruje na americkém seznamu teroristických zemí. Kolaps sovětské moci zde znovu odhaluje zranitelnost syrského režimu. Když dokonce Asadovi spojenci v Teheránu hovoří o “dialogu civilizací” se západem, po damašských zádech musí lézt velice nepříjemný mráz.