Syrská ruleta

JERUZALÉM: V důsledku parlamentních manévrů na půdě izraelského Knussetu a nedávných bojů v Libanonu byla mírová jednání mezi Sýrií a Izraelem odložena naneurčito. Bezprostředně je neoživil ani jednostranný slib Izraele, že z jižního Libanonu stáhne během léta svá vojska. Tyto náhlé zvraty jsou předzvěstí mnoha problémů. Svědčí rovněž o povaze uzavřeného syrského režimu, který nikdy nepodstoupil nic, co by třeba jen vzdáleně připomínalo perestrojku.

Nejdůležitější skutečnost se nicméně nemění: po padesáti letech nepřátelství dala Sýrie znamení, že je připravena jít ve stopách Egypta, Jordánska a Organizace pro osvobození Palestiny a usilovat o usmíření se židovským státem. Zdá se, že “damašský lev” (Asad znamená v arabštině “lev”) se konečně pokouší prolomit tradiční izolaci jeho země vůči ostatním státům regionu.

Prezidenta Háfize Asada tlačí k uzavření míru s Izraelem tři zásadní pohnutky. Předně, rozpad sovětského bloku připravil Damašek o moskevský ochranný štít: pokud se Sýrie dostane s Izraelem do války a pokud v ní, jako dříve, ztratí stovky svých tanků a letadel, z Moskvy se dnes už nedočká automatické obnovy vojenského parku. Stručně řečeno, Sýrie dnes nemá jinou vojenskou volbu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/PaTuwJu/cs;