26

Řešme Sýrii v Radě bezpečnosti

NEW YORK – Pokračující krveprolévání v Sýrii není jen zdaleka největší humanitární katastrofou současného světa, ale i jedním z nejzávažnějších geopolitických rizik. A současný přístup Spojených států – válka na dvou frontách proti Islámskému státu a režimu prezidenta Bašára Asada – ošklivě selhává. Řešení syrské krize včetně sílící krize kolem uprchlíků v Evropě musí vést přes Radu bezpečnosti Organizace spojených národů.

Kořeny americké strategie v Sýrii leží ve zvláštním – a neúspěšném – spojení dvou zdrojů americké zahraniční politiky. Jeden zahrnuje americký bezpečnostní establishment včetně armády, zpravodajských agentur a jejich zatvrzelých stoupenců v Kongresu. Druhý zdroj vyvěrá z lidskoprávní komunity. Jejich prapodivné splývání je patrné na mnoha nedávných amerických válkách na Blízkém východě a v Africe. Výsledky jsou bohužel setrvale zničující.

Hnací silou bezpečnostního establishmentu je dlouhodobé spoléhání se amerických politiků na vojenskou sílu a tajné operace vedené s cílem svrhnout režimy, které jsou považovány za škodlivé pro americké zájmy. Od svržení demokraticky zvolené vlády Muhammada Mosaddeka v Íránu v roce 1953 přes „to druhé 11. září“ (Spojenými státy podporovaný vojenský převrat proti demokraticky zvolenému prezidentovi Salvadoru Allendemu v Chile v roce 1973) až po Afghánistán, Irák, Libyi a dnes Sýrii představují změny režimů základní stavební kámen americké bezpečnostní říše.

Některé segmenty lidskoprávní komunity přitom nedávné americké vojenské intervence podporují na základě „zodpovědnosti chránit“, známé též jako R2P. Tato doktrína, kterou v roce 2005 jednohlasně schválilo Valné shromáždění OSN, tvrdí, že mezinárodní společenství má povinnost zasáhnout na ochranu civilního obyvatelstva, které čelí masivnímu útoku vlastní vlády. Tváří v tvář brutalitě Saddáma Husajna, Muammara Kaddáfího a Bašára Asada našli někteří bojovníci za lidská práva společnou řeč s americkým bezpečnostním establishmentem, zatímco Čína, Rusko a další země tvrdí, že se princip R2P stal záminkou pro změny režimu pod taktovkou USA.