2

Syrská časovaná bomba

TEL AVIV – Je pozoruhodné, že důrazné upozornění na ohrožení Spojených států v důsledku občanské války v Sýrii, prošlo prakticky bez povšimnutí. Potácí se administrativa prezidenta Baracka Obamy k okraji propasti?

List Wall Street Journal tento měsíc uvedl, že podle zástupce ředitele CIA Michaela Morella „syrská těkavá směs extremismu al-Káidy a občanské války dnes představuje největší hrozbu pro národní bezpečnost USA,“ ba dokonce „zřejmě nejvýznamnější problém současného světa.“ Naproti tomu u íránského režimu Morell označil „slučování… jaderných ambicí s touhou stát se na Středním východě hegemonickou velmocí“ za pouhý „důvod ke znepokojení.“ Morell, který se chystá od CIA brzy odejít, nemá mnoho důvodů něco předstírat.

Ještě před dvěma měsíci, v polovině června, kdy byla syrská krize v hledáčku mezinárodní pozornosti a vedly se o ní zjitřené politické debaty, by takové prohlášení vysokého představitele americké administrativy vyvolalo silné reakce z různých stran. Jenže Sýrie se od té doby z centra pozornosti vytratila a vystřídal ji puč a trvající krize v Egyptě, hrozba teroristické ofenzivy al-Káidy v Jemenu i jinde ve světě a obnovení izraelsko-palestinských jednání.

K tomuto posunu přispělo také zdánlivé (a klamné) zklidnění bojů v Sýrii. Po vojenských úspěších vlády v Kusajru a Homsu dochází k určitému taktickému přeskupování opozice. Strany si uštědřují menší rány a přitom se chystají na zásadní nápor bojů o Aleppo, největší syrské město, jejž v současnosti ovládá opozice. Celkově boje zůstávají navzdory nedávným vítězstvím režimu na mrtvém bodě.