Pedro Molina

Syrská časovaná bomba

TEL AVIV – Je pozoruhodné, že důrazné upozornění na ohrožení Spojených států v důsledku občanské války v Sýrii, prošlo prakticky bez povšimnutí. Potácí se administrativa prezidenta Baracka Obamy k okraji propasti?

List Wall Street Journal tento měsíc uvedl, že podle zástupce ředitele CIA Michaela Morella „syrská těkavá směs extremismu al-Káidy a občanské války dnes představuje největší hrozbu pro národní bezpečnost USA,“ ba dokonce „zřejmě nejvýznamnější problém současného světa.“ Naproti tomu u íránského režimu Morell označil „slučování… jaderných ambicí s touhou stát se na Středním východě hegemonickou velmocí“ za pouhý „důvod ke znepokojení.“ Morell, který se chystá od CIA brzy odejít, nemá mnoho důvodů něco předstírat.

Ještě před dvěma měsíci, v polovině června, kdy byla syrská krize v hledáčku mezinárodní pozornosti a vedly se o ní zjitřené politické debaty, by takové prohlášení vysokého představitele americké administrativy vyvolalo silné reakce z různých stran. Jenže Sýrie se od té doby z centra pozornosti vytratila a vystřídal ji puč a trvající krize v Egyptě, hrozba teroristické ofenzivy al-Káidy v Jemenu i jinde ve světě a obnovení izraelsko-palestinských jednání.

To continue reading, please log in or enter your email address.

To access our archive, please log in or register now and read two articles from our archive every month for free. For unlimited access to our archive, as well as to the unrivaled analysis of PS On Point, subscribe now.

required

Log in

http://prosyn.org/j7Q4Er6/cs;