COP 22 Marrakesh Fadel Senna/Getty Images

Trvalá udržitelnost v Trumpově éře

KODAŇ – Síly bojující proti globálnímu oteplování a snažící se posílit ochranu životního prostředí se musí připravit na těžké vedlejší ztráty v důsledku vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách ve Spojených státech. Soudě podle Trumpovy rétoriky během kampaně a podle prohlášení jeho republikánských spojenců se ochrana životního prostředí v USA udusí pod tíhou zběsilé deregulace a pobídek pro domácí producenty ropy, uhlí a plynu.

Ekologové vyhodnocují potenciální škody a vyvíjejí strategie, jak se vyhnout náporu vedenému nejextrémnějšími silami zaměřenými proti trvalé udržitelnosti, jaké kdy kontrolovaly Capitol Hill. Seznam možných obětí je dlouhý a skličující. Kdyby se naplnily nejhorší představy, stane se Amerika mnohem méně zelenou, a ještě uštědří ochromující ránu mezinárodní spolupráci.

Na nedávném jednání klimatické konference (COP 22) v Marrákéši se pozornost upírala na různé způsoby, jimiž by Trumpova administrativa mohla zabít klimatickou dohodu dosaženou na loňské konferenci COP 21 v Paříži. Smrt by mohla nastat v důsledku atentátu, pokud by Trump dohodu rozcupoval. Mohla by přijít hladem, pokud by USA odmítly dělat či platit, co mají. Případně by dohoda mohla být umučena, pokud by USA žádaly všechny ostatní, ať oni dělají víc.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

Get unlimited access to PS premium content, including in-depth commentaries, book reviews, exclusive interviews, On Point, the Big Picture, the PS Archive, and our annual year-ahead magazine.

https://prosyn.org/LV9ENUQcs