19

Zeměkoule volá finanční sektor

NEW YORK – Finanční trhy slouží dvěma klíčovým cílům: nasměrovávat úspory k produktivním investicím a umožňovat jednotlivcům a firmám řídit rizika prostřednictvím diverzifikace a pojištění. Vzhledem k tomu je tento sektor nezbytný pro trvale udržitelný rozvoj, jenž nabízí bezpříkladné investiční příležitosti v globálním měřítku, ale zároveň ukrývá problémy při řízení rizik.

Až se tedy vedoucí světoví představitelé sejdou letos v červenci v etiopské Addis Abebě na Konferenci o financích pro rozvoj, měl by být finanční sektor připravený nabídnout praktická globální řešení problémů spojených s financováním hospodářského růstu, snižování chudoby a trvalé ekologické udržitelnosti.

Vstoupili jsme do Roku trvale udržitelného rozvoje. Na třech po sobě jdoucích globálních summitech – tedy na konferenci v Addis Abebě, na zářijovém jednání Organizace spojených národů, kde budou přijaty Trvale udržitelné rozvojové cíle (SDG), a na prosincové Konferenci o klimatických změnách v Paříži – se vlády 193 zemí světa pokusí zajistit, aby celosvětový růst a snižování chudoby pokračovaly v bezpečném přirozeném prostředí.

Bude to náročné. Navzdory obrovským výmolům na této cestě generuje globální ekonomika roční agregátní růst ve výši 3-4% ročně, což znamená, že se výkonnost každou generaci zdvojnásobí. Přesto globální ekonomika negeneruje trvale udržitelný růst, a to ve dvou základních smyslech. V mnoha částech světa je růst silně vychýlený ve prospěch bohatých a také je ekologicky ničivý – ba dokonce život ohrožující, pokud na něj pohlížíme v měřítku staletí, nikoliv v měřítku čtvrtletních hospodářských výsledků či dvouletých volebních cyklů.