Přelet nad globální ekonomikou

ISTANBUL – V posledních čtyřech týdnech jsem navštívil Sofii, Kuala Lumpur, Dubaj, Londýn, Milán, Frankfurt, Berlín, Paříž, Peking, Tokio, Istanbul a řadu míst napříč Spojenými státy. Nespočet výzev, jimž čelí globální ekonomika, se mi ani na chvíli výrazněji nevzdálil.

V Evropě zesláblo mezní riziko rozpadu eurozóny a ztráty přístupu Španělska a Itálie na trhy, když se Evropská centrální banka loni v létě rozhodla, že poslouží jako opora suverénních dluhů. Fundamentální problémy měnové unie – nízký potenciální růst, přetrvávající recese, ztráta konkurenční schopnosti a rozsáhlé objemy soukromého a veřejného dluhu – však vyřešeny nejsou.

Stěžejní dohoda mezi jádrem eurozóny, ECB a periferií – bolestivá úsporná opatření a reformy výměnou za masivní finanční podporu – se teď navíc rozpadá, jelikož únava z úspor na periferii eurozóny se střetává s únavou z finančních výpomocí v centrálních zemích jako Německo a Nizozemsko.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/rat8m0a/cs;