0

K úspěchu v Afghánistánu je zapotřebí Číny a Ruska

NEW YORK – Značná soustředěnost na sporné prezidentské volby v Afghánistánu je pochopitelná. K ukončení tamního násilí bude zapotřebí vlády disponující legitimitou a schopností vypořádat se s hlubinnými prameny tálibánského povstání.

Dosažení úspěchu v Afghánistánu – definovaného jako udržitelný demokratický režim schopný potlačit politické násilí, zabránit znovuvytvoření základny teroristů s globálním dosahem a ztlumit povstání financované z narkotik a ohrožující sousední země – však vyžaduje důkladnější harmonizaci politik světových mocností, které mají na výsledku zájem.

Poslední dobou se mnoho pozornosti soustředilo na to, jak mohou alianční, afghánské a pákistánské bezpečnostní jednotky spolupracovat, aby porazily povstání a předešly proměně země v opětovné útočiště teroristů. Několik posledních let podtrhlo neschopnost NATO v Afghánistánu zajistit udržitelná politická, ekonomická a bezpečnostní zlepšení bez mezinárodní spolupráce, zejména s Čínou a Ruskem.

Představitelé Šanghajské organizace spolupráce (ŠOS), jejímiž dominantními členy jsou Čína a Rusko, obchod s narkotiky z Afghánistánu už léta označují za významné regionální nebezpečí. NATO by těchto obav mělo využít a prověřit potenciál spolupráce ohledně afghánských bezpečnostních záležitostí. Je nezbytné zajistit si dodatečnou pomoc Číny a Ruska, která doplní nynější podporu ze strany středoasijských členů ŠOS a pozorovatelů ŠOS, Pákistánu a Indie.