2c088a0346f86fb00e296706_pa3253c.jpg

Jak posílit stabilizátory

PAŘÍŽ – Summit skupiny G-20, který se začátkem listopadu uskuteční v Cannes, bude významnou příležitostí k řešení otázek mandátu, řízení a institucionální kapacity Rady pro finanční stabilitu (FSB) – mezinárodního orgánu, jenž monitoruje mezinárodní finanční soustavu a dává doporučení k jejímu zlepšení. Tato schůzka je mimořádně aktuální, protože FSB bude mít brzy nové vedení, když její současný předseda Mario Draghi se v listopadu stane guvernérem Evropské centrální banky.

Skupina G-20 zřídila FSB uprostřed finanční krize v letech 2008-2009, vybudovala ji na základech jejího předchůdce, totiž Fóra pro finanční stabilitu, a pověřila ji koordinací naléhavého úsilí o reformu mezinárodních regulačních pravidel s cílem zajistit větší finanční stabilitu a globální konzistentnost pravidel. I v době, kdy skupina G-20 zápolí s problémy globálního hospodářského zpomalení a krizí eura, zůstává mandát FSB stěžejní pro agendu zásadní finanční reformy – a pro zamezení národních a regionálních rozdílů v oblastech kritických pro stabilitu globální finanční soustavy

FSB byla kritizována za to, že postrádá vymáhací kapacity. V dnešním světě suverénních států však smlouvy vytvářející nové mezinárodní instituce s nadnárodními pravomocemi nepředstavují realistickou alternativu. FSB navíc dosáhla značných úspěchů. Její agenda se rychle rozšiřuje a samotná organizace se stává vlivnou a trvalou součástí mezinárodní ekonomické a finanční architektury, třebaže její budoucnost obestírají palčivé otázky.

https://prosyn.org/2hoUEh5cs