Bouřková mračna nad eurem

Vytvoření Evropské měnové unie (EMU) bylo bezprecedentním úspěchem, který sliboval prohloubení a rozsíření trhů. Stimul směrem k obchodu a investicím je dobře patrný. Vydrží vsak euro i nadále?

Odpověď na tuto otázku ovlivní dvě současně probíhající události. První z nich je výsledek bitev o podobu reformy sociálního zabezpečení, které momentálně zuří ve Francii, v Německu i jinde. Druhou je pak debata o začlenění ,,sociálních práv`` do návrhu ústavy EU.

Nároky sociálního státu se mezi jednotlivými evropskými zeměmi diametrálně lisí. Tyto rozdíly jsou předzvěstí prudkých konfliktů uvnitř EMU. Francie, Německo i Itálie musí omezit své sociální závazky, zvýsit daně, anebo si půjčit. Ve stále konkurenčnějsím prostředí eurozóny by vsak zvysování daní vypudilo z příslusné země firmy, zatímco omezení sociálních dávek by se mohlo rovnat politické sebevraždě. Pokusení půjčovat si je tudíž vysoké.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/xASAt1r/cs;