Přestaňme léčit jen náplastí

Střední východ je jako soudek prachu; někteří klíčoví hráči na všech stranách čekají na každou příležitost ke zničení svých nepřátel za pomoci kulek, bomb a raket. Jedno z obzvlášť zranitelných míst Izraele a opakovaná příčina násilí je věznění zajatců. Militantní Palestinci a Libanonci vědí, že zajatý izraelský voják nebo civilista bude buď příčinou konfliktu, nebo cenným trumfem při výměně vězňů. Tento předpoklad se zakládá na několika takových obchodech, mimo jiné na výměnách 1150 Arabů, zejména Palestinců, za tři Izraelce v roce 1985, 123 Libanonců za ostatky dvou izraelských vojáků v roce 1996 a 433 Palestinců a dalších osob za izraelského obchodníka a těla tří vojáků v roce 2004.

Tento úskok vyvolal obnovené násilí, které propuklo v červnu, když Palestinci prokopali tunel pod bariérou, která obklopuje Gazu, a napadli několik izraelských vojáků, přičemž dva zabili a jednoho zajali. Nabídli výměnu vojáka za propuštění 95 žen a 313 dětí, již jsou mezi bezmála 10 tisíci Arabů v izraelských věznicích, avšak tentokrát Izrael obchod odmítl a zaútočil na Gazu ve snaze vojáka osvobodit a zastavit raketové ostřelování Izraele. Výsledné ničení přineslo usmíření mezi válčícími palestinskými frakcemi a jejich podporu napříč arabským světem.

Ozbrojenci z Hizballáhu v jižním Libanonu poté zavraždili tři izraelské vojáky a dva další zajali a trvali na stažení Izraele ze sporného území a na výměně vojáků za některé z několika tisíc vězněných Libanonců. Libanon zasypaly izraelské bomby a rakety, a to s americkou podporou. Rakety Hizballáhu, dodané Sýrií a Íránem, brzy udeřily na severní Izrael.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/JtTYDpq/cs;