Strach akciových trhů z pádu

NEW HAVEN – Prudký propad světových akciových trhů 9. srpna, poté, co BNP Paribas oznámila, že zmrazí tři ze čtyř svých fondů, je jen dalším příkladem současné sestupné nestability či asymetrie trhů. Znamená to, že trhy jsou poslední dobou náchylnější k náhlým propadům než k nenadálým větším vzestupům. Denní změny cen akcií během období 100 pracovních dní do 3. srpna byly nezvykle negativně vychýlené v Argentině, Austrálii, Brazílii, Číně, Francii, Indii, Japonsku, Kanadě, Koreji, Mexiku, Německu, Spojených státech a Velké Británii.

V USA například index Standard and Poor’s 500 zaznamenal v červenci šest dní poklesů a jen tři dny nárůstů přesahujících 1%. V červnu tento index ztratil víc než 1% ve čtyřech dnech a získal přes 1% ve dvou dnech. Ohlédneme-li se ještě dále, 27. února 2007 došlo ke gigantickému jednodennímu propadu v rozsahu 3,5% a k žádnému ostrému odrazu vzhůru.

Pokles dne 27. února začal jednodenním 8,8% propadem šanghajského kompozitního indexu, který následoval po zprávách, že by čínská vláda mohla agresivněji zdanit kapitálové zisky. Takové zprávy měly mít opodstatnění jen pro Čínu, ale tamní propad vyvolal celosvětový pokles. Například Bovespa v Brazílii se 27. února propadla o 6,6% a BSE 30 v Indii hned další den o 4%. Následné zotavení bylo pomalé a v drobných krocích.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/lQpkHKgcs